Co robisz źle korzystając z laptopa?

Gdy kupimy wymarzonego laptopa i dumnie postawimy go na biurku, zazwyczaj interesujemy się tylko możliwościami komputera, rzadko urządzeniem samym w sobie. Zapominamy lub nawet nie zdajemy sobie sprawy, że o laptopa też trzeba dbać! Nie jest on co prawda wymagający pod tym względem, ale pamiętając o kilku ważnych i prostych czynnościach, unikniemy wielu niepotrzebnych, pogwarancyjnych wizyt w serwisie.

Wrażliwy ekran

Ekrany laptopów przyciągają kurz i pyłki, a ponadto są narażone na różnej maści kleksy, gdy drugiej osobie wskazujemy coś na monitorze. Musimy pamiętać, że tej i żadnej części laptopa nie powinniśmy myć ociekającą wodą szmatką, którą przed chwilą wycieraliśmy meble. Do czyszczenia ekranów nie nadają się też, wbrew powszechnemu przekonaniu, detergenty do mycia szyb. Aby dbać o monitor, należy zaopatrzyć się w miękką i delikatną ścierkę wykonaną z mikrofibry oraz specjalny płyn do czyszczenia ekranów, który możemy nabyć w każdym sklepie RTV AGD.

Otwieranie – zamykanie

Częstym błędem użytkowników laptopów jest otwieranie i zamykanie ich trzymając za jeden róg. Takie postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia obudowy, a nawet pęknięcia matrycy, co wiąże się z bardzo kosztowną naprawą. Ekran należy otwierać trzymając go na środku lub jednocześnie za obydwa rogi.

Wentylacja

Laptop został stworzony z myślą o mobilności, ale to niestety nie oznacza, że możemy go położyć wszędzie. Podstawa, na której stoi komputer powinna być gładka i twarda, ponieważ jego system wentylacji musi myć cały czas drożny! Pracując z laptopem umieszczonym na poduszce, kołdrze czy dywanie, możemy doprowadzić do ciężkiego w skutkach przegrzania.

Inną kwestią dotyczącą wentylatorów jest ich okresowe czyszczenie – przynajmniej raz w roku. System chłodzący laptopa posiada filtr, na którym osadza się kurz, pyły i sierść. Gdy filtr się zatka, komputer głośno szumi, a jego spód jest bardzo ciepły – to tylko ostrzeżenie przed katastrofą. Zaniechanie czyszczenia intensywnie pracującego wentylatora to częsty błąd, który nałogowo popełniają komputerowi gracze, a do serwisu trafiają nie tylko laptopy – również stacjonarki do gier.

Zasady utrzymania laptopa w dobrej kondycji są banalne, ale często pozostają zapomniane. Szkoda, bo konsekwentne stosowanie się do tych prostych rad pozwala ochronić komputer przed wieloma usterkami.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *