Ścieżka zdrowia po dolinie krzemowej

Komputer to dobrodziejstwo naszych czasów, ważne jednak, by zachować podstawowe zasady jego użytkowania. Długotrwałe siedzenie przed ekranem może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Przedstawię więc krótki poradnik, opisujący to, co należy zrobić, by nie stracić zdrowia w zwojach doliny krzemowej.

Postaw na postawę

Podobnie, jak kondycja kręgosłupa moralnego, tak stan tego naturalnego zależy od nas. To, jak go dzisiaj traktujemy, odczujemy za kilkanaście lat. Warto więc zainwestować w dobry układ z naszymi kręgami.

  1. Przed każdym posiedzeniem komputerowym warto rozgrzać nasze mięśnie. Poćwicz skłony, rozgrzej nadgarstki i ramiona, rozruszaj nogi.

  2. Zadbaj o to, by krzesło miało oparcie co najmniej do wysokości Twoich łopatek.

  3. Ustaw monitor około 40 – 75 cm od twarzy.Pamiętaj, by górna krawędź monitora znajdowała się poniżej linii wzroku.

  4. Umieść klawiaturę na powierzchni, która uniemożliwi jej poślizg. Ważne, by znajdowała się ok. 10 cm od brzegu biurka, pozwalając na oparcie dłoni. Istotna jest też regulacja wysokości klawiatury. Pamiętaj, by unikać nadmiernego obciążania nadgarstków.

Rób sobie przerwy. Każdą godzinę spędzoną przed ekranem, przeplataj dziesięciominutową przerwą. W tym czasie warto wyjść na świeże powietrze, oddychać głęboko i spokojnie i zażyć trochę ruchu. Poszukaj dobrego człowieka, który wcieli się w rolę  masażysty. Kto wie, może Twoi współpracownicy/bliscy odkryją swój nowy talent? Ważne, by odciążyć kark, barki i ramiona. Warto też zwrócić uwagę na dłonie i nadgarstki, które są bardzo obciążone w czasie  pracy z komputerem.

Wybieraj odpowiednią formę aktywności. Jak wiadomo, sekretem zdrowia jest uprawianie sportów. Jeśli jednak na co dzień pracujesz przy komputerze, warto zwrócić uwagę na odpowiedni wybór sportowego hobby. Zważywszy na to, że pewne partie mięśni są u Ciebie narażone na większy wysiłek, nie warto unikać ich dodatkowo obciążania. Nie przesadzaj więc ze sportami typu: tenis czy pink-pong. Świetnie za to zrobi Ci wycieczka na basen czy bieganie.

Dbaj o wzrok. Jeśli chcesz uniknąć wizerunku Stępnia ze znanego polskiego serialu, warto pomyśleć o oczach. Jest to temat na tyle istotny, że rozszerzę go w kolejnych postach. A teraz zapraszam do ćwiczeń i poszukiwania oddanego masażysty. Dajcie znać, jak poszło.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *