Notebook czy netbook?

różne rodzaje przenośnych komputerówNazwy owych urządzeń brzmią podobnie, niektórzy nawet używają obu słów w charakterze zamienników, jednak rzeczywiste różnice pomiędzy notebookami a netbookami mogą mieć kluczowe znaczenie przy wyborze komputera osobistego, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Jak sama nazwa wskazuje, netbooki stworzone są pod kątem przeglądania internetu, wideorozmów oraz aplikacji online. Te niezmiernie popularne w ostatnich miesiącach urządzenia są tańsze, mniejsze i lżejsze (przekątna nie przekraczająca zwykle 10–12 cali oraz waga nawet poniżej 1 kilograma) od laptopów. Dlatego jeśli zamierzamy dużo podróżować, to mały i zgrabny netbook będzie najlepszym rozwiązaniem, tym bardziej, że z powodu chociażby mniejszego ekranu wytrzymuje on dłużej pracując wyłącznie na baterii. Netbooki wyposażone są też w porty USB, czytniki kart pamięci, Wi-Fi oraz Bluetooth.

Gdy jednak mobilność nie jest dla nas priorytetem, zdecydujmy się raczej na solidny laptop. Główną przyczyną jest fakt, że netbooki charakteryzują się nieco słabszymi parametrami (mniejszy dysk czy wolniejszy procesor). Niemalże w każdym przypadku nie mają one także wbudowanego napędu optycznego. A zatem jeśli planujemy nasz osobisty komputer wykorzystywać do oglądania filmów lub bardziej zaawansowanych prac, sprawmy sobie laptopa, który po prostu posiada większy ekran i klawiaturę.

Na koniec pamiętajmy, że wraz z postępującą miniaturyzacją granica między notebookami a netbookami coraz bardziej się zaciera, a najnowsze modele tych małych komputerów radzą sobie już nawet z grami i nowszymi programami.

Fot. http://www.flickr.com/photos/intelfreepress/5126458568/sizes/s/in/photostream/

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *