Nowe okno na świat

monitor LCDChyba tak można określać już nie tylko poczciwy telewizor, ale przede wszystkim monitory, dzięki którym możliwa jest nasza bezpośrednia komunikacja z komputerem, a co za tym idzie – całym światem.

Wyróżniamy przede wszystkim monitor CRT, którego głównym elementem jest kineskop i który pod względem wyglądu oraz ogólnych zasad działania przypomina zwyczajny telewizor. Niestety jest on dosyć ciężki i zajmuje dużo miejsca, dlatego od kilku już lat jest sukcesywnie wypierany przez monitor LED i LCD. Szczególnie popularne są dziś monitory LCD, czyli tzw. panele ciekłokrystaliczne. Są bardziej płaskie niż monitory CTR, zużywają od nich mniej energii elektrycznej, a także są według użytkowników mniej szkodliwe dla oczu (ponieważ generują słabsze pole magnetyczne). Najlepiej wyposażone modele mają też gniazda cyfrowe (np. DVI, HDMI), za pomocą których możemy uzyskać o wiele lepszą jakość obrazu.

Co ciekawe, początki techniki, która przyczyniła się do powstania nowoczesnych monitorów LCD sięga… końca XIX w., ponieważ w 1888 r. botanik i chemik z Austrii – Friedrich Reinitzer, odkrył występowanie zjawiska ciekłych kryształów. Z kolei określenie „ciekły kryształ”, to pomysł niemieckiego fizyka, Otto Lehmanna. W roku 1911 francuski badacz Charles Mauguin po raz pierwszy umieścił cienkie warstwy ciekłych kryształów między płytkami.

Jednak za twórcę pierwszego wyświetlacza LCD z prawdziwego zdarzenia uważa się George H. Heilmeiera, który ponad pół wieku później skonstruował monitor, którego działanie opierało się na dynamicznym trybie rozpraszania kryształów (DSM, ang. dynamic scattering mode). W 1972 r. skonstruowano pierwszy ciekłokrystaliczny wyświetlacz z matrycą aktywną (ang. active-matrix), natomiast pierwszy kolorowy ekran ciekłokrystaliczny pojawia się w roku 1979. Lata 90. XX w. to dalszy rozwój technologii LCD.

Dziś najpopularniejsze rodzaje monitorów LCD to m.in. MVA, IPS, PVA, TFT. Na szczęście coraz więcej osób może pozwolić sobie na podobny zakup, ponieważ ceny monitorów spadają, a ich parametry ciągle się poprawiają.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *