Tegra 4i zapowiedziana!

Zadebiutowała! Tegra 4i, czyli układ graficzny przeznaczony do mniejszych urządzeń mobilnych oferujący obsługę technologii LTE został dzisiaj o godzinie 15:00 oficjalnie zaprezentowany. Tych, którzy już wymachują plikiem banknotów w dłoni informujemy: pierwsze urządzenia, w tym smartfony wykorzystujące tę technologię pojawią się dopiero wraz z nadejściem roku 2014.

Niedawno, bo podczas targów Consumer Electronic Show w Las Vegas zaprezentowano pełnowymiarową wersję Tegry 4, która ma znaleźć zastosowanie w dużych smartfonach i tabletach. 4i jest natomiast jego mniejszym kuzynem – przy jego konstrukcji zastosowano zmodyfikowane rdzenie Cortex A9, zamiast A15. Jednak w porównaniu do pierwowzorów rdzeni A9 i po modyfikacjach, jakim poddali je inżynierowie Nvidii, są one o 15-30% wydajniejsze, niż ich pierwotna wersja. Jest to kwestia istotna o tyle, że dzisiaj czterordzeniowy układ w smartfonie nie zrobi na nikim większego wrażenia, a Tegra 4i ma debiutować dopiero za rok. Dlatego też każdy z rdzeni może mieć taktowanie na poziomie 2,3 GHz. W porównaniu z pełnowymiarową Tegrą 4 ucięto także kilka rdzeni odpowiedzialnych z wyświetlanie grafiki: z 72 zostało 60. Największym hitem jest jednak możliwość łączenia się z internetem w technologii LTE w każdej częstotliwości w zasadzie na całym świecie.

Tegra 4i

Nvidia chwali się przede wszystkim faktem, że Tegra 4i jest niemal o połowę mniejsza, niż jej największa konkurencja. Jest to uwaga wycelowana przede wszystkim w układ SnapDragon 600/800, bowiem do tej pory żaden inny producent nie pokazał światu zintegrowanego układu z obsługą LTE. Bardzo istotna jest także informacja, że 4i pobiera mniej energii – by to jednak obiektywnie ocenić nie mamy odpowiednich podstaw, bowiem na premierze wyniki wydajności porównano do SnapDragona o nieznanym taktowaniu. Niemniej jednak bardzo interesująco przedstawia się fakt, że 4i mierzy zaledwie… 1,15 milimetra kwadratowego!

Koncern pokazał światu także urządzenie, które zaprezentuje innym deweloperom możliwości układu Tegra 4i – platforma nosi nazwę Phoenix. Wyposażona jest w 5 calowy ekran 1080p, obsługuje LTE (oczywiście) oraz ma zaledwie 8 mm grubości. Dodatkowym rozszerzeniem funkcjonalności jest robienie zdjęć w trybie HDR bez ingerencji użytkownika. Dokładne dane na temat samego układu będą dostępne jednak dopiero pod koniec lutego.

Phoenix

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *