CeBIT 2013: Fujitsu z ofertą biznesową

Targi CeBIT 2013 są dla Polaków istotne o tyle, że nasz kraj został jednym z partnerów imprezy. Obecnie odbywają się pod hasłem Shareconomy i dotyczą czterech segmentów zastosowań sprzętu elektronicznego: profesjonalną, konsumencką, innowacyjną oraz sektora publicznego. Poniższy wpis dotyczyć będzie natomiast urządzeń prezentowanych w ramach tej pierwszej kategorii.

Jednym z najaktywniejszych wystawców pierwszych dni targów jest Fujitsu – dotychczas oko można było zawiesić na co najmniej dwóch urządzeniach przeznaczonych do zastosowań biznesowych. Na początek zajmijmy się tym oznaczonym symbolem E733. Jest to komputer osobisty w swoim tradycyjnym kształcie, tj. oprócz wyświetlacza w komplecie znajduje się także fizyczna klawiatura. A sam ekran nie należy do największych – ma 13,3 cala, niemniej jest to wielkość kompromisowa ze względu na gabaryty całej obudowy. Jego cena została ustalona na 1299 euro, czyli Polacy będą musieli wysupłać około 5500 złotych.

Fujitsu E733

Fujitsu E733

Każdy jednak wie, że najważniejsze są liczby opisujące to, co obudowa kryje. A znajduje się w jej wnętrzu wydajny, czterordzeniowy proces Intel Core i7-3632QM o taktowaniu 2.2 GHz, jednak dzięki technologii Turbo Boost może osiągnąć wynik nawet 3.2 GHz. Praca urządzenia będzie dodatkowo wspierana przez 8 GB pamięci operacyjnej RAM  , zaś wspomniany wyświetlacz będzie miał rozdzielczość 1366 x 768 pikseli i będzie wykończony w macie. Oprócz tego dostaniemy do dyspozycji napęd DVD oraz dodatkowy akumulator – jest to świetna propozycja dla tych, którzy często podróżują. Ten podstawowy ma 72 Wh, czyli wystarczyć ma na około 12 godzin pracy. Użytkownicy dostaną – opcjonalnie – także piko-projektor, dzięki czemu urządzenie będzie się sprawdzać w tak typowo biznesowych zastosowaniach, jak prowadzenie prezentacji. Całość uzupełnia obecność wejść w interfejsie USB 3.0, HDMI i VGA (bardzo uniwersalne przeznaczenie), a także czytnik kart SD oraz SmartCard.

Drugim prezentowanym komputerem był Lifebook AH562, wycelowany również w klienta biznesowego. Ten będzie nieco większy niż urządzenie opisywane powyżej, ponieważ przekątna ekranu ma wynosić 15,6 cala, niemniej jednak będzie pracować w tej samej rozdzielczości (1366 x 768) – możemy się zatem spodziewać, że wyświetlane obrazy nie będą aż tak ostre jak u mniejszego kuzyna. Będzie on jednak ogólnie nieco mniej wydajny – tutaj zdecydowano się na procesor Intel Core i5 z linii Ivy Bridge, aczkolwiek ilość pamięci RAM jest dokładnie taka sama, czyli 8 GB. Procesor będzie wspierany przez układ graficzny Intel HD Graphics 4000.

Fujitsu AH562

Fujitsu AH562

Co ciekawe jednak, AH562 będzie miał możliwość odtwarzania płyt zapisanych w formacie Blu-Ray. Oprócz tego dostaniemy możliwość prowadzenia wideo-rozmów dzięki dedykowanej kamerce, będziemy mogli skorzystać z danych zapisanych na karcie SD i portu HDMI. Z internetem połączymy się w technologii WiFi. Cena komputera? 699 euro, czyli około 3000 złotych.

Czy oba te urządzenia mają szansę na sukces? Cóż, na pierwszy rzut oka trudno znaleźć jeden powód, dla którego konsument miałby się zdecydować na produkt Fujitsu. Oba komputery pracują pod kontrolą Windows 8, więc dla wielu będzie to bardzo mocny argument w kontekście synchronizacji z innymi urządzeniami spod znaku MS. Z drugiej jednak strony żaden z nich nie robi piorunującego wrażenia pod względem estetycznym, a próżna natura człowieka nakazuje mu jednak otaczanie się sprzętami atrakcyjnymi wizualnie.

foto: engadget.com

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *