Office 2013 z nowymi funkcjami

Najpopularniejszy pakiet biurowy świata, Microsoft Office, przechodzi kolejne modyfikacje. Choć usługa Office 365 Home Premium ruszyła całkiem niedawno, to MS planuje ją zaktualizować już teraz. Z kolejnych zmian zadowolony jest szczególnie szef projektu, Kurt DelBene, chociaż na ogłoszenie sukcesu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

MS Office Home Premium to usługa, dzięki której w ramach miesięcznego abonamentu możemy korzystać z pakietu Office 2013 na pięciu domowych komputerach. DelBene wierzy jednak, że jego zespół będzie dawać subskrybentom coraz więcej powodów do radości i umacniał ich w przekonaniu, że dokonali wartościowego zakupu. W planach są między innymi dodatkowe aplikacje mające rozszerzyć funkcjonalności pakietu. Koncern wciąż jednak szuka równowagi między systemem subskrypcji a licencją wieczystą, bowiem Office wcale nie przeprowadza się do chmury na stałe. DelBene twierdzi wręcz, że fizyczna sprzedaż pakietu będzie trwała dopóty, dopóki będzie na nią popyt. Dajemy naszym klientom możliwość kupna Office’a 2013 z licencją wieczystą – konsumenci sami zdecydują, kiedy będą gotowi przejść w całości na system subskrypcji – mówił DelBene w trakcie TechForum.

Kurt DelBene

Kurt DelBene

Ma to pozwolić na optymalizację sprzedaży – część mniejszych firm woli kupować licencję na konkretny okres czasu wiedząc, że przez dłuższy czas pakiet będzie leżał na dysku odłogiem; z kolei inne korporacje z pakietów biurowych korzystają na co dzień, nic zatem dziwnego, że za produkt wolą zapłacić raz. Na pytanie dotyczące wersji pakietu zoptymalizowanej pod urządzenia z ekranem dotykowym, DelBene wskazał w stronę aplikacji o nazwie OneNote, ale opowiedział również, w jaki sposób Microsoft zamierza przeprowadzić transformację na sprzęty obsługiwane dotykiem: Pełna optymalizacja programu pod sterowanie gestem pozwoli nam na nowo odkryć cały pakiet, mamy jednak ten przywilej, że wciąż możemy się posiłkować najlepszymi rozwiązaniami obecnymi w wersji stacjonarnej. Wejście w segment dotykowy ma umocnić myślenie o Microsofcie jako o firmie innowacyjnej i już teraz pracuje się nad pakietem dodatków, które mają otrzymać osoby korzystające na co dzień ze środowiska Windows RT.

Niewykluczone zatem, że Microsoft będzie szukał pomostu między stacjonarną wersją pakietu, a jego odsłoną mobilną utrzymaną w stylistyce Win8. Aplikacja OneNote pokazała, że pakiet biurowy na urządzeniach dotykowych ma rację bytu. Pytanie w jaki sposób i kiedy Microsoft tę wiedzę wykorzysta – najprawdopodobniej nie będzie to jednak kwestia dni i tygodni, ale raczej miesięcy. Niemniej jednak, warto poczekać.

foto: Microsoft PDC / Foter.com / CC BY

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *