Do kiedy będzie żyć Windows 8?

Pulpit Windows 8Choć Windows 8 zadebiutował ledwie miesiąc temu, jego twórcy już wyznaczyli prawdopodobne daty, wraz z którymi wsparcie techniczne dla systemu przestanie funkcjonować. Tak jak zazwyczaj w przypadku Microsoftu, świeżo wydane wersje systemów operacyjnych przez złośliwych nazywane są wielkimi beta testami. Dlatego też pierwsze miesiące po premierze są dla programistów z Redmond zazwyczaj bardzo intensywne.

Mimo to, do tej pory Windows 8 nie doczekał się żadnego service packa. Sytuacja trochę inaczej ma się z Windowsem RT, który sprawdzić możemy w urządzeniu Surface. Zewsząd jednak słychać głosy, że z zakupem tabletu z Redmomd warto poczekać, bo być może będzie na nim instalowany Windows 8. I chociaż ostatnia porcja poprawek nieco przyśpieszyła działanie systemu i poprawiła kwestie bezpieczeństwa to mankamentów wciąż zostało sporo.

Jeśli zaś chodzi o 'ósemkę’ to wiemy już, do kiedy będziemy mogli się cieszyć wsparciem techniczyn ze strony wydawcy. Tradycyjnie już każda wersja systemu operacyjnego ma określony czas, w którym Windows publikuje hotfixy czy poprawki z zakresu bezpieczeństwa. Niedawno na stronie Microsoftu ujawniono konkretne daty, do których będziemy mogli liczyć na pełne wsparcie:

  • do 9 stycznia 2018 roku Microsoft będzie zapewniać podstawowe wsparcie dla Windowsa 8
  • do 10 stycznia 2023 roku natomiast będzie działać rozszerzone wsparcie dla nowego systemu

Podstawowe wsparcie oznacza, że będziemy mogli cieszyć się aktualizacjami dla wszystkich programów mających działać w środowisku Windows. Na naszym systemie będziemy też mogli uruchomić wszystkie programy, które na razie są w planach wydawniczych Microsoftu. Więc jeśli w przeciągu najbliższych 6 lat zadebiutuje nowa wersja pakietu Office, będziemy z niej mogli swobodnie korzystać. Będziemy mieli też pewność, że nie ominą nas żadne aktualizacje mające na celu poprawę bezpieczeństwa pracy i możliwość wykorzystania nowych rozwiązań wewnątrzsystemowych. Wsparcie rozszerzone ogranicza się natomiast tylko do kwestii bezpieczeństwa systemu. Dat jednak nie należy uznawać za ostateczne. Okresy wsparcia, tak podstawowego jak i rozszerzonego, były wydłużane zarówno w przypadku wersji XP, jak i 7. Ostatecznej daty wsparcia doczekał się również Surface. Jego użytkownicy bezproblemową pracą będą się cieszyć do roku 2017. Na razie nie wiadomo natomiast, jak sprawa wyglądać będzie w przypadku Windowsa RT.

Natomiast dla użytkowników 'okienek’ w wersji XP mamy złą wiadomość – zostały im 493 dni wsparcia.
Wsparcie dla Windows XP wygasa za 493 dni

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *