Nvidia z Chromebookiem

Postęp technologiczny sprawia, że kolejne generacje sprzętu nierzadko powodują zamieszanie w głowach konsumenta. Dość powiedzieć, że jeszcze niedawno ogłoszono upadek netbooków – urządzeń wykorzystywanych głównie do prostych czynności biurowych oraz przeglądania internetu. Ich miejsce miały zająć tablety, ewentualnie urządzenia hybrydowe. Tymczasem kolejne premiery sprzętowe udowadniają, że coraz silniejszą pozycję na rynku zyskują Chromebooki.

Chromebooki są urządzeniami, które pracują pod kontrolą systemu zaprojektowanego przez giganta technologicznego – firmę Google. Co jednak ciekawe, ich funkcjonalność jest bardzo zbliżona do netbooków – pakiety biurowe, możliwość przeglądania zasobów sieci, multimedia – są jednak zdecydowanie szybsze. W swojej ofercie Chromebooki posiada już między innymi Samsung, Acer czy HP. Kolejnym chętnym do podbicia rynku staje się Nvidia.

Firma ta do tej pory łączona była przede wszystkim z wysokiej jakości kartami graficznymi. W trakcie ostatnich targów elektroniki użytkowej w Las Vegas zaprezentowano jednak urządzenie, które nie wpisywało się w dotychczasową działalność firmy – Nvidia pokazała bowiem światu tak zwany Project Shield, czyli przenośną konsolę. Można dyskutować, czy w dzisiejszych czasach premiera takich wynalazków ma sens, wspominamy o niej jednak z innego powodu – jest bowiem oparta na systemie graficznym, który znajdziemy również w najnowszym Chromebooku, czyli Tegrze 4.

nvidia na ces2013

Tegra 4 jest układem opartym na czterordzeniowym procesorze Cortex-A15 oraz grafikę GeForce z 72 rdzeniami. Wykorzystuje także technikę łączenia się z internetem LTE. Oczywiście dalekosiężne plany zakładają, że z Tegry 4 korzystać będą różni producenci sprzętu użytkowego, jednak by zaprezentować jego możliwości Nividia wzięła się za skonstruowanie swojej własnej maszyny z systemem Chrome OS na pokłądzie. Kiedy natomiast zostanie ona zaprezentowana? Mówi się o maju bieżącego roku, bowiem wtedy zapowiedziana jest konferencja Google I/O. Jednak może być też tak, że wzorem firmy HP i jej niedawnej prezentacji Chromebooka o przekątnej ekranu 14 cali nikt do maja czekać nie będzie i Nvidia zorganizuje swoje własne wydarzenie.

W każdym razie Chromebook ma być częścią tak zwanego ‘Project Shield’ – każde urządzenie oparte na układzie Tegra 4 ma się doń zaliczać. Będziemy zatem mogli wśród nich odnaleźć tablety, konsole, smartfony a teraz także komputer. Komputer nie sensu stricte, bowiem o ograniczonych możliwościach systemu operacyjnego Chrome wspominaliśmy wyżej. Powoduje to jednak, że Chromebooki są tańsze niż tradycyje komputery – ich średnia cena waha się między $200 – $250.

foto: nvidia.corporation / Foter.com / CC BY-NC-ND;

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *