Jak wygląda praca w chmurze?

Niestety ten wpis nie będzie związany z żadną ofertą pracy. Zmartwią się więc Ci, którzy pragną zamienić swoją wakacyjną pracę w Niemczech, w której narażają swój kręgosłup zbierając truskawki. Niekoniecznie jednak muszą być smutni do końca, jeśli choć trochę interesują się szeroko pojętą komputeryzacją. To bowiem tutaj należy szukać znaczenia pracy w chmurze.

Na czym polega całe to zjawisko? To przede wszystkim magazynowanie wszystkich danych, z którzy korzystamy na wirtualnych serwerach, które nie wymagają chociażby budowania dodatkowych serwerowni, przez niektóre zakłady pracy, co jeszcze do niedawna było dość często spotykane. Cały proces oparty jest na czystej matematyce, a konkretnie chmurze obliczeniowej, dzięki której takie właśnie cuda są możliwe. Przetrzymywanie całej masy danych, możliwość ich użytkowania i edycji jest zjawiskiem tylko pozornie całkiem nowym, ponieważ ten system wykorzystuje już od dawna wiele serwisów, które magazynują całe masy plików.

Bardzo często dotyczy się to muzycznych portali, jak na przykład soundcloud.com czy mixcloud.com, które tytułową chmurę mają nawet w samej nazwie. Dzięki temu systemowi dosłownie każdy może założyć tam swoje konto i tworzyć swoistego rodzaju artystyczne portfolio, magazynować na ich serwerach potężne pokłady muzyki, z których wszyscy mogą korzystać na całym świecie. To rozwiązanie ma coraz większe znaczenie w kwestii wielu usług oferowanych przez największych gigantów rynku informatycznego, jak Google czy Microsoft.

 praca w chmurze

Praca w chmurze jest z pewnością niezwykle przełomowym zjawiskiem. Być może stanie się ono zalążkiem kolejnego wielkiego kroku w świecie technologii. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości, znane nam twarde dyski, które znajdują się w naszych komputerach, nie będą już w ogóle potrzebne, ponieważ wszelkie dane będą magazynowane właśnie w chmurze, do której będziemy mogli sięgnąć gdziekolwiek i jakkolwiek będziemy tego chcieli, jedynie po zalogowaniu się do odpowiedniego serwera.

Dużo plusów płynie z chmury także ze względu na kwestię bezpieczeństwa. Nie chodzi oczywiście o to, że z naszej chmury spłynie deszcze o dodatniej temperaturze. Dzięki temu, że nasze dane są przechowywane na wirtualnym serwerze, a nie na dysku, który znajduje się na naszym komputerze, tablecie czy nawet telefonie komórkowym, nie musimy się martwić o to, że te informacje wpadną w niepowołane ręce.

Jeśli napadnie nas złodziej, zgubimy bądź też przypadkowo zniszczymy nasze urządzenie, bo wyleje nam się na nie kawa, wypadnie nam prosto do rzeki lub omyłkowo na nim usiądziemy, nie stracimy naszych danych. Wszystkie będą spokojnie czekały nas na serwerze. Trzeba jednak pamiętać również o tym, żeby je odpowiednio zabezpieczyć. Reasumując, praca w chmurze daje więcej możliwości, ułatwia prace, oszczędza czas i pieniądze. Krótko mówiąc – jest nam jak w niebie.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *