Raport IDC – sprzedaż komputerów osobistych wciąż maleje

Nowy raport IDC sugeruje, że nadchodzą ciężkie czasy dla fanów komputerów osobistych w ich tradycyjnym wydaniu. Pierwszy kwartał bieżącego roku był najgorszy dla tego segmentu branży w historii, bowiem sprzedaż spadła o niemal 14% w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. To spadek ponad dwukrotnie większy, niż ten odnotowany w ostatnim kwartale – a przecież już wtedy wskaźnik sprzedaży spadł o 6,3%.

Zresztą okres świąteczny A.D. 2012 był pierwszym od 5 lat, kiedy słupek sprzedaży nie podniósł się w porównaniu z poprzednim kwartałem. Raport ukazuje, że jest to już 4 kolejny kwartał, gdzie notowane są wyraźne spadki. ‘Mimo delikatnej poprawy w całym komputerowym ekosystemie oraz premier nowych urządzeń, których pracą zarządza Windows 8, sprzedaż komputerów osobistych jest w każdym regionie niższa, niż przed rokiem. W chwili obecnej widać wyraźnie, że premiera nowego systemu operacyjnego nie przyniosła oczekiwanego efektu odświeżenia rynku, a wręcz przeciwnie – zahamowała popyt’, czytamy w raporcie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w badaniu nie brano pod uwagę urządzeń hybrydowych, które coraz wygodniej rozsiadają się na rynku sprzedaży.

zepsuty laptop

Recesji nie oparł się nawet rynek amerykański, notując spadek na poziomie 12,7% w skali roku, oraz spadek o 18,3% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W całych Stanach Zjednoczonych sprzedało się ledwie 14,2 miliona komputerów osobistych, czyli najmniej od pierwszego kwartału roku 2006. Gdyby ze statystki wyłączyć jeden kwartał z 2011 roku, tamtejszy rynek kurczy się rokrocznie po raz dziesiąty z rzędu.

Jeśli brać pod uwagę konkretne firmy, to spadkowi zainteresowania komputerami osobistymi opiera się jedynie Lenovo. Z drugiej jednak strony nie ma też powodów do hurraoptymizmu, bowiem sprzedaż, jaką odnotowała chińska firma jest dokładnie taka sama, jak przed rokiem, dzięki czemu znów zmniejszona została odległość od wciąż liderującego HP. A ci ostatni zanotowali olbrzymi spadek – w porównaniu z pierwszym kwartałem w 2012 roku sprzedaż komputerów HP spadła o 23,7%, u Della o 10,9%, Asus znalazł o 19,2% mniej odbiorców, a z pierwszej piątki najgorszy okres zanotował Acer – sprzedał aż o 31,3% komputerów mniej.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *