Laptop, notebook, netbook… Czy wiesz, co dokładnie znaczą te określenia?

Obecnie niemal każdy z nas korzysta z przenośnego komputera i różnego rodzaju mobilnych urządzeń. Okazuje się jednak, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z subtelnych czasem różnic pomiędzy tymi urządzeniami. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

Laptop a notebook

Początkowo nazwa „laptop” używana była w stosunku do sporych przenośnych komputerów, na których można było pracować np. trzymając je na kolanach. Natomiast urządzenia nazywane notebookami były mniejsze, przypominały notatnik w rozmiarze A4. Dzisiaj ten podział nie jest już właściwie stosowany, nawet przez producentów. Zostało bowiem wprowadzonych wiele nowych nazw i kategorii, dzięki którym możemy w łatwy sposób rozpoznać modele o konkretnych cechach. Zarówno nazwa laptop, jak i nazwa notebook, odnoszą się więc po prostu do ogromnej „rodziny” komputerów przenośnych. Ich niezwykle szeroki wybór znajdziemy w dobrych sklepach ze sprzętem RTV i AGD (zobacz tu).

Czym jest netbook?

Wielu osobom zdarza się mylić notebooka z netbookiem. Wątpliwości dotyczące pierwszej nazwy wyjaśniono już wyżej. Za netbooka natomiast uznawane są niewielkie komputery przenośne, których przekątna ekranu nie przekracza 9-13 cali. Lekki i poręczny netbook sprawdza się świetnie np. w podróży lub u osób aktywnych, często spędzających czas na mieście. Nadaje się dobrze do surfowania po sieci, odtwarzania multimediów, czy też edytowania tekstów. Ich zaletą jest także stosunkowo długi czas pracy bez ładowania. Musimy jednak pamiętać, że ich wydajność nie jest szczególnie zadowalająca.

Nowoczesne ultrabooki

Ultrabooki to po prostu komputery przenośne, które spełniają warunki ustalone przez pomysłodawcę tego rodzaju urządzeń – Intela. Ich cechy charakterystyczne to m.in. niska waga (do 1,5 kg bez baterii), cienkość, długa praca bez konieczności ładowania, ekran dotykowy i dobra wydajność. Co więcej, cena nie powinna przekraczać 2000 dolarów. Warto pamiętać, że na rynku znajdziemy też wiele lekkich i wydajnych komputerów niespełniających tych wszystkich wymagań, ale posiadających zbliżone parametry oraz przystępną cenę.

Ilość komputerów przenośnych dostępnych obecnie na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Warto wiedzieć, czym dokładnie różnią się między sobą poszczególne urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *